İçeriğe geç →

Kategori: Diğer

Ekonomik Değerlendirme

 

29.12.2017

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklamış olduğu Kasım ayı Sınır Giriş-Çıkış istatistiklerine göre, Ekim ayında %22,16 artış gerçekleşen yabancı ziyaretçi sayısındaki yıllık değişim Kasım ayında %22,13 seviyesinde gerçekleşti ve artmaya devam ederek momentumunu korudu.

 

Kasım ayı verileri içerisinde öne çıkan hususlar

 

– İran’dan gelen turist sayısı, Kasım ayında yıllık %66,1 artarak 196.393’e yükselirken, gelen yabancı ziyaretçilerin milliyetlere göre dağılımında ilk sırada yer aldı.

 

– Alman turist sayısında 2017 Ekim ayında görülen yıllık %15,9’luk azalış ise azalarak Kasım ayında %11,7 seviyesine geriledi ve böylece 2015 yılı rakamlarının altında kalmaya devam etti (2017: 115.890, 2015: 258.613).

 

– Gürcistan’dan gelen turist sayısı Kasım ayında yıllık bazda %3,1 artarken, Bulgaristan’dan ve Rusya’dan gelen turist sayısı yıllık bazda sırasıyla %20,0 ve %48,1 artışlar gösterdi.

 

– Ekim ayında yıllık %2,8 artan Avrupa’dan gelen turist sayısı, Bulgaristan’dan gelen turist sayısındaki artışın desteğiyle Kasım ayında %12,44 artış kaydetti.

 

Kasım ayı toplam yabancı turist sayısında gerçekleşen yıllık %22,13’lük artışta baz etkisinin önemli bir etkisi olduğunu görüyoruz (2016 Kasım ayında yıllık %21,35’lik azalış kaydedilmişti). Ziyaretçi sayısının düşük olduğu sezonda olmasına rağmen Alman turist sayısındaki gerilemenin azalmış olması, Avrupa’dan gelen turist sayısındaki artışın yükselmiş olması ve toplam yabancı ziyaretçi sayısındaki yıllık artıştaki momentumun korunmaya devam etmesinden dolayı Kasım ayı verilerini olumlu buluyoruz. 

Ekonomik Değerlendirme – Dış Ticaret Dengesi

29.12.2017

‘Çekirdek’ açıktaki artış yavaşlıyor

 

Kasım ayında dış ticaret açığı, her ne kadar son iki aydır yavaşlama gösterip, beklentilerimizle aynı olarak 6,3 milyar dolara gerileme göstermiş olsa da (Eylül: 8,2 milyar dolar, Ekim: 7,3 milyar dolar idi), 12 aylık verilerde kümülatif açıktaki artış devam ediyor. 2016 sonunda 56,1 milyar dolar düzeyinde bulunan 12 aylık dış ticaret açığı bu yılın Kasım sonunda 73,1 milyar dolara ulaştı. Özellikle, Temmuz-Kasım dönemindeki hızlanış dikkat çekici. Haziran sonunda 12 aylık açık 58,9 milyar dolar seviyesindeydi.

 

 

Sözkonusu hızlanmada, altın ve petrol ithalatındaki artışın etkisi olmakla birlikte, altın ve petrol hariç dış ticaret açığının da, Haziran sonundaki 26,5 milyar dolardan Kasım sonunda 31,8 milyar dolara artış gösterdiğini ancak son ayda ivme kaybettiğini izliyoruz. Bu noktada, petrol fiyatlarındaki artışın son aylardaki hızla devam etmesini beklemediğimizden, enerji faturasındaki hızlanmanın 2018 yılında daha ılımlı boyutta kalması yönündeki öngörümüzü koruyoruz. Bu yıl 37 milyar dolar civarında bitirmesini beklediğimiz enerji faturasının (2016 yılında 27,2 milyar dolar idi), 2018 yılında 38,5 milyar dolar düzeyinde kalmasını bekliyoruz. Dış ticaret ve cari açık beklentilerimiz ise, 2017 için sırasıyla 75,2 milyar dolar ve 44,5 milyar dolar, 2018 için ise 78 milyar dolar ve 46 milyar dolar

 

 

Kasım dış ticaret verilerinin detaylarında, ihracattaki artışın hafif hızlanması ve ithalat artışının göreceli yavaşlamasıyla, ihracatın ithalatı karşılama oranının tekrar %69’un üzerine çıktığını (Eylül: %59,1; Ekim: %65,6 idi), 11 aylık dönemde de %68 olarak gerçekleştiğini izliyoruz. Ancak, geçen yılın %72’ye yakın oranının altında kaldığını da görüyoruz. 2018 yılında da %68 seviyesi civarında kalabileceğini düşünüyoruz. Diğer taraftan, altın ve enerji hariç ihracat/ithalat oranına baktığımızda, 2016 yılında %79,4 olan oranın bu yılın 11 aylık döneminde %81,6’ya yükseldiğini de gözden kaçırmıyoruz.

 

 

AB’ye euro bazlı ihracatta ise yılın ikinci yarısında toparlanma eğilimi sürmesine karşın, geçen yıla göre daha zayıf bir eğilim sözkonusu. 12 aylık verilerde yıllık artış oranı %6,5’e yükselirken (Ağustos: %5,9; Eylül: 6,0; Ekim: %6,3 idi), bir önceki yıla ait %7,7’nin altında kalıyor.

 

Kasım dış ticaret verileri doğrultusunda, yıllık cari açığın Kasım sonunda 43 milyar doların üzerine çıkmasını (Ekim sonunda 41,9 milyar dolar; 2016 sonunda 33,01 milyar dolardı); ancak takip eden dönemde, hem enerji maliyeti hem de büyüme ivmesinde beklenen yavaşlama nedeniyle, daha ılımlı bir seyir izleyebileceğini tahmin ediyoruz.

 

Ekonomik Değerlendirme – Enflasyon

03.01.2018

Yıllık enflasyonda düşüş devam edecek; ancak ilk yarıda ‘tek hane’ zor

 

Aralık ayında TÜFE %0,69 ile, %0,46’lık tahminimizin ve %0,5-0,6 civarındaki ortalama piyasa beklentisinin ılımlı oranda üzerinde gerçekleşti. Ancak, beklentilerin üzerinde gerçekleşen kısmının ağırlıklı olarak, beyaz eşya ve otomotivde gözlenen ve kurun son aylardaki değer kaybının gecikmeli etkileriyle ilgili olan artışlardankaynaklandığını; kurdaki son toparlanma hareketinin devam etmesi durumunda ise gelecek dönem için çok ciddi bir risk unsuru yansıtmadığını düşünüyoruz. Ayrıca, gıda fiyatlarının daha istikrarlı kısmı olan işlenmiş gıda enflasyonunda gözlenen yavaşlamayı da, hem kur görünümüne dair görüşümüzü destekleyici, hem de gelecek dönem enflasyon görünümü açısından rahatlatıcı buluyoruz. Bu çerçevede, yıllık enflasyonda geçen yılın Kasım sonundaki %12,98’den Aralık sonunda %11,92’ye iniş hareketinin, ilk tahminlerimize göre, Ocak ayında da benzer bir hızla devam edebileceğini düşünüyoruz. Yıl sonuna dair %8,7’lik tahminimizi de koruyoruz

 

Aralık enflasyonunun detaylarında iseişlenmiş gıda enflasyonu, taze sebze ve meyve kaynaklı baskı yaratmaya devam ederken; diğer işlenmemiş gıdada, özellikle et fiyatlarında devam eden düşüşlerin katkısıyla, daha ılımlı bir seyir sözkonusu. Güçlü bazın da etkisiyle, bu grupta yıllık enflasyon 4 puanlık düşüşle %15,55’e geriliyor. İşlenmiş gıda enflasyonunda ise, kurdaki iyileşmenin olumlu etkisiyle, aylık bazda %0,32’lik ılımlı yükseliş var. Böylece, tüm yıl boyunca hızlı bir yükseliş trendi içinde bulunan bu gruptaki yıllık enflasyonun 0,5 puanlık düşüşle %12,20’ye gerilediğini izliyoruz. Her ne kadar, toplam gıda yıllık enflasyonu %15,81’den %13,80’e gerilese de, 2018 sonuna ait %7’lik hedefe temkinli yaklaşmaya devam ediyoruz.

 

Giyimdeki mevsimsel düşüş ve altın fiyatlarındaki gerileme, Aralık enflasyonunda aşağı yönlü baskı yaratan unsurlar. Petrol fiyatlarındaki artışın hız kesmiş olması da, hem son enflasyon verileri hem de gelecek dönem açısından rahatlatıcı görünüyor.

 

 

Orta vadeli enflasyon görünümü açısından, hizmet enflasyonunda yıllık oranın önceki ayki gerilemesinin ardından %9,4 gibi yüksek seviyesinde kalmaya devam etmesi ve kritik ‘C’ çekirdek enflasyon göstergesinde yıllık oranın yükselişini sürdürmesini, para politikasında sıkı duruşun devam edebileceği yönünde yorumluyoruz.

 

 

Yorumlar kapalı

İstiridye mantarının faydaları ve besin değerleri

İstiridye mantarının faydalarını saymakla bitiremeyiz arkadaşlar. Kültür mantarları içerisinde en rahat bulup afiyetle tüketeceğiniz bir mantar olup en zehirsiz ve doğal olan mantarlardan biridir. Lezzeti ve sağlığınıza olan faydalarını da düşünecek olursanız evinizin dolabında istiridye mantarının (kayın mantarı) hem yaş hem kurutulmuş hem de salamurasını bulundurmanızı tavsiye ederim. İstiridye mantarını denedikten sonra artık kolay kolay kırmızı ete o kadar çok paralar vermeyi pek istemeyeceksiniz. Çünkü lezzeti ve besin değeri olarak ete en yakın gıdadır istiridye mantarı. Şimdi gelelim bu doğanın mucizesi olan istiridye mantarının (kayın mantarı) sağlığınıza olan faydaları ve bir günde ihtiyaç duyduğunuz hangi besin öğelerini karşıladığına:

 

Bizden uyarması lütfen mantarları pişirerek tüketin. Sağlık için toksik olabileceği için çiğ mantar yemekten kaçınılmalıdır. Isıtma toksik komponentini yok ettiği için her zaman iyi pişmiş istiridye mantarlarını tercih edin.

Mantarlar, özellikle Çin olmak üzere uzun zamandır Asya ülkelerinin mutfak gururu olmuştur. Çin’de kullanılan çeşitli mantarlar arasında, istiridye mantarının yüksek beslenme içeriği nedeniyle özel bir yeri vardır. Genellikle beyaz veya sarı-kahverengi renge sahip, istiridye mantarı genellikle dilimlenip zeytinyağı ve sarımsak ile sotelenir. Böylece şahane bir atıştırmalık ya da garnitür halini alır. İstiridye mantarının muhtemel sağlık yararlarından bazıları şunlardır;

İstiridye mantarının faydaları ve besin değerleri

– İstiridye mantarı kolesterolü düşürür:

İstiridye mantarı yemek yüksek kolesterole sahip olanlar için özellikle yararlıdır. Bunun nedeni istiridye mantarlarının levostatin denilen kolesterol düşürücü bir madde içermeleridir. Levostatin maddesi kolesterol düşürücü ilaçlarda da kullanılmaktadır. Yani, beslenmenize bu mantarı eklemek kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmanız için yardımcı olabilir.

istiridye mantarı yemek tarifi

-Antibakteriyel Özellikleri Vardır:

İstiridye mantarları antibakteriyel özellikler gösterdiklerinden doğal antibiyotikler olarak hareket ederler. Bu mantar “benzaldehid” denilen organik bir bileşik ihtiva eder, bu bileşiğin antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu bulunmuştur. “Journal of Agricultural and Food Chemistry” de yayınlanan bir araştırmaya göre bazı bakteri türlerinin büyümesini inhibe etmede etkili olduğu bulunan ve güçlü antibakteriyel aktivite gösteren benzaldehit maddesi gibi uçucu bileşikler içerir.

-Antioksidan Aktivitesi Gösterir:

İstiridye mantarı türlerinden biri olan kral trompet mantarı, “ergothioneine” maddesinin mükemmel bir kaynağıdır. Bu madde antioksidan aktivite gösteren doğal olarak bulunan bir amino asittir. Antioksidan olan ergothioneine maddesinin, kanser ve artrit dahil olmak üzere kronik rahatsızlıklar ile geniş bağlantısı olan serbest radikallerin verdiği zararı durdurduğu bulunmuştur. Yani istiridye mantarı antioksidan özellikleri ile serbest radikallerin saldırısından sağlıklı hücreleri korumaktadır ve böylece çeşitli hastalıklardan vücudu korur hatta yaşlanma sürecini geciktirir.

İstiridye mantarı bağışıklık sistemini güçlendirir:

İstiridye mantarı antioksidan ve antibakteriyel özellikler gösterdiğinden düzenli olarak bu mantarları yemek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve genel sağlığı iyileştirebilir.

İstiridye mantarı anemi ile savaşır:

Folat veya demir eksikliği nedeniyle anemi şikayeti olan kişiler beslenmelerine istiridye mantarını dahil ederek bu hastalıktan kurtulabilir. Bu her iki besin ögesi de istiridye mantarında bolca bulunur. Böylece bu maddelerin alımı aneminin daha etkili tedavi edilmesini sağlar.

İstiridye mantarının faydaları

İstiridye mantarı yüksek tansiyonu kontrol eder:

İstiridye mantarı yemek yüksek kan basıncını kontrol altında tutmaya yararlı olabilir. Bunun nedeni yüksek kan basıncını azalttığı kanıtlanmış olan potasyumu önemli miktarda içermesidir. Tuz, kan basıncını düzenlemenin en kötü düşmanıdır. Bununla birlikte, potasyum tuzu dengeleyerek kan basıncını kontrol etmeye çalışır. Yani, istiridye mantarı gibi potasyum açısından zengin gıdaları düzenli olarak tüketmek yüksek kan basıncı gelişme şansını azaltabilir.

-Kabızlığı Düzeltir:

Kabızlık şikayetiniz mi var? Bunun en sık nedeni yeterince lif içeren besinler almamaktadır ve lif alımını hızlandırmak için en iyi yollarından biri de istiridye mantarıdır. İstiridye mantarı önemli bir lif kaynağıdır. Büyük bir mantar günlük lif ihtiyacınızın %14’ünü karşılamaktadır. Düzenli olarak tüketmek bağırsak hareketlerinizi hızlandırır ve kabızlığı yenmenize fayda sağlar.

-Hiperasiditeyi Azaltır:

Bu mantarı tüketmek hiperasiditeyi rahatlatmak için doğal bir yoldur, hiperasidite mide asitlerinin aşırı üretiminin neden olduğu bir durumdur. İstiridye mantarları sindirim sisteminde metabolize edildiğinde alkalin bir kalıntı üretmektedir. Bu da hiperasiditeyi dengelemek için alkali bir ortam sağlar.

-Yüksek Besin Değerleri:

İstiridye mantarı yüksek miktarda B vitaminleri içermektedir. Örneğin, B3 vitamini (niasin) içeriği istiridye mantarında başka sebzede bulunandan en az 500% daha fazladır. Ayrıca bu mantarda mevcut demir miktarı, kırmızı et ve kümes hayvanlarından önemli ölçüde daha fazladır.

Besin Öğeleri Günlük İhtiyacın Karşılanma Oranı

Niasin %37
Riboflavin %30
Tiamin %12
Vitamin B6 %8
Folat %10
Demir %11
Fosfor %18
Magnezyum %7
Bakır %18
Manganez %8
Selenyum %5
Potasyum %18
Çinko %8

İstiridye mantarı günlük ihtiyacımız olan besinlerin ne kadarını karşılıyor?

Yorumlar kapalı

Çin, Şeffaf Beton ve Güneş Enerjili Yol Yaptı

24 Aralık 2017

  

Çin, gelecekte elektrikli araçların doğrudan şarj edilebileceği ve şeffaf beton ve güneş panellerinden oluşan otoyolun 2 kilometrelik kısmını önümüzdeki günlerde kullanıma sunmayı planlıyor. 

Bilindiği üzere Çin, yenilebilir enerjiye yönelik yatırımlarının ekserisini güneş enerjisi üzerinden gerçekleştiriyor. Bir süredir üzerinde çalıştığı güneş enerjili yolu ise önümüzdeki günlerde kullanıma açacak. Çin’in ulaşım ağının önemli bir konumunda bulunan ve 7 milyona yakın insanın yaşadığı Jinan şehrinde inşa edilen 2 kilometre uzunluğundaki yol, Çin medyasının haberine göre 2017’nin son günlerinde kullanıma sunulacak. İlk olarak kendi çevresindeki evlere enerji üretecek olan yol, ilerleyen zamanlarda kablosuz şarj teknolojisinin gelişmesiyle birlikte üzerinde seyahat eden elektrikli araçları doğrudan şarj edebilecek.

Yolun Yapımında Şeffaf Beton Kullanıldı

Esasında Çin’in yaptığı güneş enerjili yol, fotovoltaik yollarla aynı işlevi görecek. Jinan şehrinde yapılan yolun halihazırda kullanımda olan Hollanda ve Fransa’da ki fotovoltaik yollardan en önemli farkı 3 katmanlı yapıya sahip oması. Yapılan güneş enerjili yolun en üst katmanında asfalt ve asfalt ile yapısal açıdan benzer özelliklere sahip şeffaf beton yer alıyor. Güneş ışınlarının alt kısıma geçişine izin veren şeffaf betonun altında ise güneş panelleri bulunuyor. En alt katmanda ise güneş panellerine zarar vermemesi için toprağın üstüne izolasyon şeridi yerleştirilmiş.

Çin medyası tarafından güneş panellerinin verimliliği ve yolun üretebileceği elektrik miktarı hakkında açıklama yapılmış olmasa da, yolda bulunan şeffaf beton sayesinde orta büyüklükte bir kamyonun yoldan geçebileceği belirtiliyor. Çin’in en kirli havasına sahip olan Jinan şehrinde, hava kalitesinin azalmasıyla birlikte ölüm oranının %6 oranında artmasının ardından güneş enerjisine yönelik çalışmalar hız kazanmıştı. Yeni güneş enerjili yolu inşa eden Quilu Ulaştırma Geliştirme Grubu geçtiğimiz eylül ayında ,yine Jinan şehrinde, fotovoltaik bir yol inşa ederek testlere başlamıştı.

Geç kalınmış olsa da, bu tür güzel gelişmelerin artmasını temenni ediyoruz.

Kaynak: https://electrek.co/2017/12/21/china-solar-roadways-transparent-concrete-solar-cells-charge-cars/?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber
Yorumlar kapalı

TARIMDA 2018’E NELER OLACAK?

Kaynak:     Yazar    Ali Ekber Yıldırım     02/01/2018

Tarımda 2018’e damgasını vuracak gelişmeler

Tarımda 2018’e neler olacak?

Gündemin anlık değiştiği, planlamanın önemsenmediği bir ülkede gelecekte neler olabileceğini tahmin etmek zordur.Tarım gibi dış etkilere açık bir alanda belli öngörülerde bulunmak daha da zor.
Gelecekten haberler vermek gibi bir niyetimiz ve gücümüz yok. Yapılan açıklamalar, alınan kararlar ve yaşanan gerçekler 2018’de tarımda neler olacağı hakkında önemli ipuçları veriyor. Tarımda 2018 yılında olası gelişmeleri şöyle özetleyebiliriz:

 

1- İklim değişikliği ve kuraklık:

Küresel iklim değişikliği tarımı tehdit eden en önemli sorun olarak görülüyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun verdiği bilgiye göre, Türkiye son 44 yılın en kurak dönemini yaşıyor. Kuraklıkla mücadele için Bakanlık tarafından “Ulusal Kuraklık Yönetimi Eylem Stratejisi” hazırlanıyor.
Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı(TEMA) doğal felaket olan kuraklığın sadece tarım için değil, su sorunu ile kentleri de tehdit ettiğini duyurdu.
Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli’ne göre iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek olan Akdeniz Çanağı’nda bulunan Türkiye’nin Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yüzde 20 ile yüzde 40 arasında, İç ve Batı Anadolu bölgelerinde ise yüzde 40’ı aşan oranlarda yağışların azalacağı öngörülüyor. Bu durum gelecekte bugünkünden daha uzun ve şiddetli kuraklıkların sıklıkla yaşanması olasılığını artırıyor. Yapılan kuraklık riski çalışmalarında Türkiye nüfusunun 50 milyonluk kesimini barındıran 30 şehrin büyük oranda kuraklıktan etkileneceği görülüyor.
TEMA Vakfı, kömür madenciliği ve kömürlü termik santral yatırımlarının teşvik edildiğine dikkat çekerek büyük ölçüde suya ihtiyaç duyan kömürlü termik santrallerin planlanmış olması giderek kuraklaşan ülkemizde suyun kullanımı açısından bir tezat oluşturuyor. Türkiye’nin en verimli ovaları, kıyıları, zeytinlikleri termik santrallere feda edilirken, iklim değişikliğine katkımız da gün geçtikçe artıyor.
2018’de kuraklığın yanı sıra termik santrallerin tarıma etkilerinin gündemde olacağını tahmin ediyoruz.

2- Gıda fiyatları ve enflasyon:

Geçen yıl olduğu gibi gıda fiyatları ana gündem konularından biri olacak. Her ay enflasyon verileri açıklandığında gıda fiyatları gündem oluşturacak. Tarımda ve gıdada yüksek girdi maliyetleri nedeniyle artan fiyatlar tartışılacak.

3-Ana gündem ithalat:

Tarımda ithalat politikası bu yıl da sürdürülecek. Hayvancılık, hububat, bakliyat, yem hammaddeleri,bitkisel yağlar başta olmak üzere ithalatın 2017’den daha yüksek olması bekleniyor. Bunun ilk sinyalleri 2017 sonunda verildi. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın, konuşmalarında “bende ithalata karşıyım” demesi ithalatın artarak devam edeceği gerçeğini değiştirmiyor. Fakıbaba, 2018’de 300 bin ton et ithal edileceğini söylüyor.
Bakanlar Kurulu’nun, “İthalat Rejimi Kararı”nda gümrük vergilerinde yapılan değişiklikler de ithalat politikasının devam edeceğinin en önemli göstergesi. Resmi Gazete’de yayınlanan Karar’da canlı hayvan,karkas et,yem hammaddeleri,buğday,mısır,arpa ve daha bir çok üründe gümrük vergileri düşürüldü. Bazı ürünlerde sıfırlandı. Bakanlar Kurulu Kararı ile Toprak Mahsulleri Ofisi’ne verilen hububat ürünlerini sıfır gümrükle ithalat yetkisi devam edecek. Et ve Süt Kurumu, sıfır gümrükle canlı hayvan ve kırmızı et ithalatını sürdürecek.
İthalata dayalı tarım politikası kırsalda nüfusun azalmasına, tarımsal üretimin düşmesine neden olurken, Türkiye’nin ithalat faturası büyüyecek.

4- Tarım destekleri:

Bu yıl çiftçilere 14.8 milyar lira destek ödenecek.Bu desteğin 4 milyar lirası hayvancılığa verilecek. Mazot desteğinde çok büyük artış olacak. Başbakan Binali Yıldırım’ın Ekim 2016’da açıkladığı; “çiftçinin kullandığı mazotun yarısı bizden” taahhüdü nihayet bu yıl yaşama geçirilecek. Çiftçilere 2018 yılı bütçesinden 1.9 milyar lira mazot desteği ödenecek. Kırsal kalkınma yatırımlarına 1.7 milyar lira, pamuk üreticilerine 1.5 milyar lira destek ödemesi yapılacak.
Tarım destekleri konusunda bu yıl yeni bir uygulamanın da başlaması bekleniyor. Bakanlar Kurulu’nun daha önce aldığı karar doğrultusunda sertifikalı tohum kullanmayan çiftçilere tarım desteği ödenmeyecek.

5- Buzağı yılı ve hayvancılık:

Bu yıl hayvancılık sektörü kırmızı et ve çiğ süt fiyatı, ithalat,destekler ve buzağı kayıpları ile hep gündemde olacak. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, buzağı ölümünün yüzde 15’ten yüzde 5’e düşürülmesi için 2018’i hayvan hasatlıkları ile mücadele ve buzağı yılı ilan ettiklerini açıklamıştı.
2017 yılında kaldırılan besi desteği bu yıl tekrar uygulanacak. Hayvan başına 250 lira ödeme yapılması öngörülüyor.
Hayvancılık politikasında önemli değişikliklerin olacağı 2018’de en az 3 yıl sürecek yeni bir proje ile sözleşmeli üretim yapacak küçük aile işletmeleri desteklenecek. Milli Hayvancılık Politikası temel alınarak hazırlanan proje ile küçük aile işletmeciliği,besicilik ve küçükbaş hayvancılığına yönelik destekler artırılacak. İlk etapta 20 bin işletmenin rehabilitasyonu öngörülüyor.

6- Gübrenin maliyeti ve fiyatı:

Bu yıl gübre konusunda bir ilk yaşanıyor. Amonyum nitratlı gübrelerin patlayıcı yapımında kullanılmasını önlemek amacıyla tüm gübrelerin karekod ve DNA Barkod ile izlenmeye alınması1 Ocak 2018 itibariyle başladı. Dünyada ilk kez Türkiye’de başlayan bu uygulamanın, gübre maliyetini artırması ve bunun da çiftçiye fiyat artışı olarak yansıması bekleniyor.

7- Teknoloji kullanımı:

Tarımda maliyetlerin yükselmesi,verimliliğin düşmesi, yaşlanan kırsal nüfus, işçi bulunamaması gibi sorunlar tarımda teknoloji kullanımını zorunlu hale getiriyor. Bu yıl tarımda teknoloji kullanımı daha çok gündeme gelecek.

Özetle, yeni yılla birlikte umutların yeşermesini bekliyoruz. Ancak,geçmişten gelen kronik sorunlar, ithalata dayalı politikalar Türkiye’yi tarımda her geçen yıl daha çok dışa bağımlı hale getiriyor. Dileğimiz üretimi destekleyen,artıran, üreticiyi ve tüketiciyi koruyacak ulusal bir politikanın uygulanması.

Yorumlar kapalı

IT Teknoloji

Gün geçtikçe hızla gelişen ve büyüyen bilişim ve teknoloji dünyası, bilişimi ve teknolojiyi daha etkin, daha aktif kılmak için zamanla profesyonel, alanında uzman kişilere ihtiyaç duymaya başlamış, bu sayede kısaca IT denilen Enformasyon Teknolojileri (Information Technologies) programını ortaya çıkarmıştır.

 

IT (Information Technology)’nin yani Enformasyon Teknolojileri‘nin ne olduğunu öğrenmeden önce enformasyon kelimesine bakmamızda fayda var.  Enformasyon,  bilgi ve veri ile karıştırılsa da, genel anlamda, belirli ve dar kapsamdaki bir konuyu ölçüm, deney, gözlem, araştırma ve istihbarat sonuçlarının derlenmesi ile ortaya çıkan bir bilgi parçasıdır. Dolayısıyla birçok verinin toplanması sonucu oluşan enformasyonlar da bir araya gelerek bilgiyi oluştururlar.

Bizde hazals grup olarak şirketlerin, bilişim ve teknoloji alanındaki sorunlarını tespit ederek, teknolojik imkanlar ve yetenekler sayesinde sorunlara çözüm bulmak , ihtiyaçları karşılamak istiyoruz

 Şirketler İçin IT Çalışma Alanlarımız ;

 Bilişim Sistemleri Yöneticisi              

Bilgisayar Destek Analisti

 Bilgisayar Sistem Analisti                   

Yazılım Proje Lideri

Yazılım Geliştiriciliği                       

Kurumsal Mimari Uzmanı 

 Bilgi Güvenliği Uzmanlığı                  

Ağ Sistemleri Yöneticiliği

 Veri Tabanı Yöneticiliği

►İletişim Güvenliği Uzmanı..

Yorumlar kapalı

Morchellas Tarımsal Ürünler

Hazals grubun tarım sektöründeki ulusal ve uluslar arası pazar ağında oluşturduğu pek çoğu organik sertifikalı olan ürünlerin markasıdır.

 1.  Bitkisel Ürünler
  Ada çayı
  Kekik
  Nane
  AkbaşlıIssırgan
  Aslan pençesi
  Papatya 
  Organik Kepekli Un
  Mantar
  İstiridye mantarı
  Kuzu GöbeğiReşhi
  Organik Ekşi Maya Köy ekmeği
  Ahu düşü-
  Kaliforniya biberi-
  Domates Salçalık ,
  Kurutmalık- Sivri Biber
Yorumlar kapalı

Tarımda Biz

..

Yorumlar kapalı