İçeriğe geç →

Çin, Şeffaf Beton ve Güneş Enerjili Yol Yaptı

24 Aralık 2017

  

Çin, gelecekte elektrikli araçların doğrudan şarj edilebileceği ve şeffaf beton ve güneş panellerinden oluşan otoyolun 2 kilometrelik kısmını önümüzdeki günlerde kullanıma sunmayı planlıyor. 

Bilindiği üzere Çin, yenilebilir enerjiye yönelik yatırımlarının ekserisini güneş enerjisi üzerinden gerçekleştiriyor. Bir süredir üzerinde çalıştığı güneş enerjili yolu ise önümüzdeki günlerde kullanıma açacak. Çin’in ulaşım ağının önemli bir konumunda bulunan ve 7 milyona yakın insanın yaşadığı Jinan şehrinde inşa edilen 2 kilometre uzunluğundaki yol, Çin medyasının haberine göre 2017’nin son günlerinde kullanıma sunulacak. İlk olarak kendi çevresindeki evlere enerji üretecek olan yol, ilerleyen zamanlarda kablosuz şarj teknolojisinin gelişmesiyle birlikte üzerinde seyahat eden elektrikli araçları doğrudan şarj edebilecek.

Yolun Yapımında Şeffaf Beton Kullanıldı

Esasında Çin’in yaptığı güneş enerjili yol, fotovoltaik yollarla aynı işlevi görecek. Jinan şehrinde yapılan yolun halihazırda kullanımda olan Hollanda ve Fransa’da ki fotovoltaik yollardan en önemli farkı 3 katmanlı yapıya sahip oması. Yapılan güneş enerjili yolun en üst katmanında asfalt ve asfalt ile yapısal açıdan benzer özelliklere sahip şeffaf beton yer alıyor. Güneş ışınlarının alt kısıma geçişine izin veren şeffaf betonun altında ise güneş panelleri bulunuyor. En alt katmanda ise güneş panellerine zarar vermemesi için toprağın üstüne izolasyon şeridi yerleştirilmiş.

Çin medyası tarafından güneş panellerinin verimliliği ve yolun üretebileceği elektrik miktarı hakkında açıklama yapılmış olmasa da, yolda bulunan şeffaf beton sayesinde orta büyüklükte bir kamyonun yoldan geçebileceği belirtiliyor. Çin’in en kirli havasına sahip olan Jinan şehrinde, hava kalitesinin azalmasıyla birlikte ölüm oranının %6 oranında artmasının ardından güneş enerjisine yönelik çalışmalar hız kazanmıştı. Yeni güneş enerjili yolu inşa eden Quilu Ulaştırma Geliştirme Grubu geçtiğimiz eylül ayında ,yine Jinan şehrinde, fotovoltaik bir yol inşa ederek testlere başlamıştı.

Geç kalınmış olsa da, bu tür güzel gelişmelerin artmasını temenni ediyoruz.

Kaynak: https://electrek.co/2017/12/21/china-solar-roadways-transparent-concrete-solar-cells-charge-cars/?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

Kategori: Diğer